Jak správně nastavit zrcadlovku pro natáčení videa

Jak nastavit zrcadlovku tak, aby bylo výsledné video co nejhezčí? Na tuto otázku se dnes pokusím odpovědět. Začít nátáčet video se zrcadlovkou, která to umí, je snadné. Přepnete se do […]

Jak nastavit zrcadlovku tak, aby bylo výsledné video co nejhezčí? Na tuto otázku se dnes pokusím odpovědět.

Začít nátáčet video se zrcadlovkou, která to umí, je snadné. Přepnete se do módu natáčení videa a zmáčknete jedno tlačítko. Výsledné video ale může vypadat o dost lépe, pokud uděláte ještě pár dalších věcí.

Manuál, jak jen to je možné. U fotografie automatika dosahuje relativně dobrých výsledků, ale u videa může značně degradovat záznam. Hlavní problém je ten, že automatika mění parametry během natáčení a to často skokově, není to hezké a těžko se to napravuje na počítači. Proberme jednotlivé nastavení:

  • ISO: pokud se vám bude měnit hodnota iso během natáčení, bude se skokově měnit světlost
  • Čas: čas by měl být minimálně 1/(dvojnásobej počtu snímků za sekundu videa), automatika může jít na kratší čas, navíc opět skokové změny
  • Clona: clona mění hloubku ostrosti, je to věc, kterou by měl člověk chtít měnit podle uměleckého záměru
  • Vyvážení bílé: je dobré mít jeden nádech po celou dobu záběru
  • Ostření: i pokud to fotoaparát umí, ne vždy chcete mít nejostřejší nejbližší bod, rychlou změnu toho, co je ostré, a nechtěné přeostřování

Nastavte si nejdříve rozlišení a počet snímků za sekundu, např. 1080 25p. Toto nastavení implikuje, že by čas snímku měl být minimálně 1/50s (vždy 1/(2x počet snímků za sekundu)). Je dobré si to (v našem případě 1/50s) nastavit a zamknout toto nastavení, pokud to váš fotoaparát umí. Jestliže nastavíte čas menší (např. 1/200s), bude se video zdát sekané, na fotoaparátu tento problém neuvidíte, projeví se to až na velkém monitoru.

Dále si nastavte manuální vyvážení bílé nejlépe podle šedivé tabulky.

Pak nastavte clonu dle uměleckého záměru (podle chtěné hloubky ostrosti).

Nakonec zvolte ISO tak, aby byl obraz dost světlý a neměl přepaly. Raději mírně podexponujte než naopak. Pokud bude svítit sluníčko většinou toho nebude možné docílit bez použití ND filtru. Tedy mějte připraveny ND filtry či nějaký ten Vari ND či Fade ND filtr.

Tyto kroky obecně vedou již k dobrému záznamu, ale můžete mít problém s přepaly a podpaly, protože ve výchozím nastavení mají zrcadlovky malý dynamický rozsah. Naštěstí se dá jednoduše zvětšit nastavením picture stylu. Zmenšete jak kontrast tak saturaci. To ale předpokládá, že při střihu opět dynamický rozsah zvětšíte a upravíte obraz podle svých představ. Podobně je to s ostrostí, je lepší si doostřit při střihu, pokud je to chtěné.

About Michal Kováč

Mgr. Michal Kováč