Video digitální zrcadlovkou

Do digitálních zrcadlovek se dostala funkce videa. Značné množství fotografů se k tomu postavilo negativně, a připadá mi, že v české komunitě ještě trochu více než v zahraničí. Na druhou […]

Do digitálních zrcadlovek se dostala funkce videa. Značné množství fotografů se k tomu postavilo negativně, a připadá mi, že v české komunitě ještě trochu více než v zahraničí. Na druhou stranu spoustu lidí to velmi potěšilo, já patřím mezi ně.

Video, které produkuje digitální zrcadlovka, je v mnohých parametrech lepší, než to, co produkují běžné kamery do 300 000 Kč. Jak to? Digitální zrcadlovky mají daleko větší čip než běžné kamery. Větší čip znamená menší šum, větší dynamický rozsah, větší rozsah barev a hlavně menší hloubku ostrosti, která je tak zásadní pro film. Pokud chce člověk menší hloubku ostrosti s běžnou kamerou, musí si pořídit drahý DOF (Depth Of Field) adaptér včetně konstrukce na kameru, ten nicméně zmenšuje světelnost a stále je tu problém s ostatními parametry. Optika digitálních zrcadlovek je často také lepší.

Abych nestál jen na jedné straně, musím i přiznat problémy natáčení videa digitální zrcadlovkou. Obecně zrcadlovky mají menší množství vestavěných funkcí pro natáčení.

Z-Finder V2

To, co bývá nejvíce kritizováno, je chybějící automatické zaostřování. Když se vytváří profesionálnější film, zaostřuje se manuálně. I na kamerách s DOF adaptérem se musí zaostřovat manuálně. Pro manuální zaostřování je ale potřeba mít dobrý hledáček či dostatečně veliký kvalitní displej, na kterým se dá zaostření hodně dobře poznat. To zrcadlovky nemají, hledáček zrcadlovky se používat nedá, je odklopené zrcátko, a displej je relativně malý.

Existují řešení, jedním z nich je Z-Finder od firmy Zacuto. Jedná se o hledáček, který se nasazuje před displej zrcadlovky. Má třínásobné zvětšení, což o dost zlepšuje viditelnost rozostření. Samozřejmě také zamezuje problému špatné viditelnosti displeje při ostrém slunečním svitu. V budoucnosti napíšu na tyto stránky recenzi tohoto produktu.

DSLR Precision Shooter

Dalším možným řešením je externí displej. Ten se zvláště hodí pro natáčení ze stativu. Velmi pěknou kombinací předchozích dvou řešení je produkt DSLR Precision Shooter.

Oproti dražším kamerám mají zrcadlovky samy o sobě nevhodné držení pro natáčení videa, držíte je v ruce před sebou a díváte se na displej. To má nepříjemné důsledky pro stabilitu. Nicméně prodává se značné množství sestav na stabilizaci natáčení videa zrcadlovkou. Také samotné použití Z-Finderu stabilitě značně pomůže, protože dodáváte stabilitu opřením se do očnice.

Posledním problémem, který tady zmíním, je zvuk. Vestavěný mikrofon zrcadlovek není nic dokonalého. To se dá však řešit externím mikrofonem a dalším příslušenstvím.

Digitální zrcadlovky jsou rozhodně velmi vhodné pro natáčení nezávislého filmu, natáčení svateb, i jiná videa, ve kterých vám jde o kvalitu, je však dobré přikoupit pár věcí. Pokud vám nicméně nejde o kvalitu a prožitek z videa a chcete jen rychle točit, použijte třeba mobil či lehkou přenositelnou kameru.

DSLR Precision Shooter

Tags: , ,

About Michal Kováč

Mgr. Michal Kováč